Barion Pixel Biztonságos az otthonszülés? Nem ez az egyetlen kérdés, ami felmerül – Coloré

Biztonságos az otthonszülés? Nem ez az egyetlen kérdés, ami felmerül

2024. 10. 30.

Megoszlanak a vélemények az otthonszülésről, hiszen számos tényezőt figyelembe kell venni, ha úgy dönt az ember, hogy otthon hozza világra gyermekét.

Gisele Bündchen szupermodell 44 évesen úgy döntött, hogy harmadik gyermekét – akárcsak az első kettőt – otthonában hozza világra.

Előrebocsátom, hogy nincs gyermekem, így aki úgy látja, hogy egy gyermektelen nő nem foglalhat állást a szülés kimeneteléről, rossz helyen jár, merthogy nekem is megvannak a magam aggályai a témában.

Az otthonszülés hazai oldala arról tájékoztat, hogy nem áll rendelkezésre hivatalos statisztika arról, hogy hány esetben zajlik otthonszülés, így csak saját statisztikáikat tudják alapul hozni, ami nem feltétlenül felel meg a valóságnak, hiszen nincsenek az összes szükséges adat birtokában. Saját számaik szerint 2023-ban 158 otthonszülésből 144 kisbaba született, 2024-ben pedig 114 alkalomból 107 alkalom végződött valóságos otthonszüléssel. Nem ismert, hogy a fennmaradt tizennégy, illetve hét esetben mi történt, vélhetően kórházi befejezésre került sor.

Otthonszülés: prók és kontrák

A XX. század második fele előtt a nők otthonukban szültek, ám ez jószerivel kényszermegoldás volt, hiszen nem volt mód arra, hogy eljussanak egy biztonságot adó intézménybe. Ennek ellenére a bábaasszony, vagy gond esetén orvos is jelen volt, így egy bizonyos fokú szakavatott segítség baj esetén be tudott avatkozni.

Az otthonszülésről kevés magyarországi statisztika áll rendelkezésre, ám brit statisztikák szerint az első gyermeküket szülő nők csaknem felénél a kórházban ér véget a szülés / Kép forrása: Jelena Danilovic / Getty Images
Az otthonszülésről kevés magyarországi statisztika áll rendelkezésre, ám brit statisztikák szerint az első gyermeküket szülő nők csaknem felénél a kórházban ér véget a szülés / Kép forrása: Jelena Danilovic / Getty Images

Teljes mértékben megértem azokat a nőket, akik otthon szeretnének szülni. Jól ismert, nyugodt környezet, sokkalta természetesebb is lehet a szülés, ha az orvos nem gyorsít rajta, de az is motiváló lehet, hogy a szülés folyamatát nem szakítja meg a kórházba való bejutás.

Az Egyesült Királyságból származó statisztikák szerint az ottani szülések 2 százaléka történik otthon, míg ez a szám 1959-ben 34 százalék volt. Első alkalommal otthon szülő anyák esetében 45 százalékban a kórházban fejeződik be a szülés, mely korábban szült nők esetében csupán 2 százalék.

A statisztikákból kiderül, hogy nem szült nőként félelmeim nem alaptalanok. Az ember lánya ugyanis – már amiatt is, hogy megvédje saját magát a rá váró élményektől – hajlamos elhitetni magával, hogy a szülés lehet az élet legszebb élménye, hiszen annyi mindent olvasni erről. Rendelkezésre állnak például a különböző meditációs gyakorlatok, nem is beszélve a gyertyafényről és a kellemes zenéről. A szülés azonban egy bizonyos ponton eldurvul. Megjelenik az ösztöni, nyers erő vagy éppen erőtlenség, és előbukkan a túlélésért való küzdelem. Az ember ott és akkor olyan helyzettel szembesül, ami eleddig fel sem merült: azzal, hogy emberek vagyunk, húsból és vérből.

Érthető, ha az ember lánya nem egy kórházban tervezi élete legszebb és egyben legfájdalmasabb pillanatait, mégis felmerül a kérdés: megéri kockáztatni? / Kép forrása: gorodenkoff / Getty Images
Érthető, ha az ember lánya nem egy kórházban tervezi élete legszebb és egyben legfájdalmasabb pillanatait, mégis felmerül a kérdés: megéri kockáztatni? / Kép forrása: gorodenkoff / Getty Images

Számos ijesztő pontja lehet a szülésnek úgy testileg, mint lelkileg. Ahogy a brit statisztikákból kiderült, az első szülések majdnem fele a kórházban végződik, melynek vélhetően a tapasztalatlanság az oka. Én, mint eddig nem szült nő nyilván ugyanannyit tudok a szülésről, mint egy éppen első gyermekével várandós nő, ekképp érthetőek a félelmeim. Felfoghatatlan hát számomra, hogy valaki hogyan lehet olyan magabiztos, hogy már az első alkalommal is belevág a többismeretlenes egyenletbe, és nem egy kitaposott ösvényt jár be.

A statisztikák otthonszülés tekintetében azok mellett szólnak, akik már szültek, így tudják, mire vállalkoznak, és csupán a születés helyén módosítanának. Természetesen itt is vannak tényezők, amik a kórházi szülés mellett szólnak, mint például ha a baba rosszul fordult, ha koraszülés történik, vagy akkor, ha a kismama első szülése császármetszéssel végződött.

A 44 évesen harmadik gyermekét váró Gisele Bündchen tehát orvosi értelemben nem feltétlenül döntött rosszul azzal, hogy otthon hozza világra gyermekét, hiszen első két gyereke is otthon született. Mindennek ellenére vállal valamekkora kockázatot, ám korántsem akkorát, mint az első szülése esetében tette.

Minden nőt megértek, aki inkább otthon lenne túl ezen, hiszen sokkalta barátibb környezetben, kevésbé kiszolgáltatott helyzetben lesz, és ha gond van, akkor is be lehet menni a kórházba. Mindennek ellenére én magam azt vallom, hogy ha olyan helyzetbe kerülnék, a kórháztól való félelmemet legyőzné az, hogy még a legkisebb esélyét sem akarom megandi annak, hogy valami baj történjen akár a kisbabámmal, akár velem. Ezt viszont mindenkinek magának kell eldöntenie és éreznie, hogy mi a fontosabb, de a szülést megúszni nem lehet. Akkor sem, ha otthon történik.

Nyitókép forrása: Getty Images