A felfázás nem játék, ha nem kezeljük időben, annak akár komolyabb következményei is lehetnek.
A felfázás, vagyis a hólyaghurut sok nő életében legalább egyszer megtapasztalt kellemetlen betegség. A 24 év alatti nők körében minden harmadik, míg összességében minden második nő szenvedett már a felfázás tüneteitől.
A hólyaghurut legjellemzőbb tünete a gyakori és sürgető vizelési inger, amelyet gyakran égő vagy fájdalmas érzés kísér a vizeletürítés során. Előfordulhat, hogy a vizelet zavaros, szagos, esetleg véres is lehet. Az alhas tájékán tapasztalható nyomás vagy fájdalom szintén gyakori jelenség, valamint a székletürítés során fellépő diszkomfort érzés is jellemző lehet.
A hólyaghurut kezelésére legtöbb esetben antibiotikumot javasolnak az orvosok, de nem mindig ez a legmegfelelőbb megoldás, ráadásul az antibiotikumok túlzott és gyakran indokolatlan használatának következtében kialakult antibiotikum-rezisztencia napjainkra globális problémává érett. A Magyar Nőorvos Társaság és a Magyar Urológusok Társasága közötti együttműködés eredményeként a 2023. áprilisi Szülészeti és Nőgyógyászati Továbbképző Szemlében közzétett konszenzus dokumentuma iránymutatást ad a háziorvosoknak és más egészségügyi szakembereknek az egyszerű felfázás, azaz a cisztitisz kezeléséről. A szakmai ajánlás kiemeli, hogy a betegséget már a korai szakaszban érdemes azonosítani, ezért is fontos, hogy a nők képesek legyenek korán felismerni a hólyaghurut tüneteit.
Az irányelv hangsúlyozza, hogy az első 48 órában fitoterápiás készítmények alkalmazása javasolt. Érdemes tudni, hogy a baktériumellenes hatású növényi hatóanyagokkal szemben nem alakul ki rezisztencia, így ezek többszöri használat esetén sem válnak hatástalanná.
Ne feledd, hogy a saját egészséged érdekében érdemes proaktívan tájékozódni a felfázás megelőzésének lehetőségeiről, és ha a panaszok mégis megjelennek, ne habozz mielőbb segítséget kérni egy szakembertől!