A manuálterápia bizonyos formái nagyon hatékonyak gerincsérv esetén. Sok esetben néhány alkalom után már érezhető a hatás, majd önkezelés is lehetséges. Mai cikkünk témáját ez a sokakat érintő probléma adja, illetve az, hogy milyen alternatív módszer létezik a kezelésére.
A mckenzie torna hatásos technikaként ismert mozgásszervi panaszok esetén. Ez egy nemzetközileg is elismert manuálterápiás módszer. Több mint 30 éve alkalmazzák világszerte. Milyen előnyei vannak? Milyen lépésekből áll a vizsgálat? Milyen problémák esetén ajánlott az alkalmazása? Mennyi idő alatt hat? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ.
McKenzie torna – röviden az előnyökről
Az előnyei közé tartozik az egyszerűen alkalmazható vizsgálati metódus és kategorizálás. További érv mellette, hogy kevés személyes alkalom szükséges, ezáltal a páciens kezébe lehet adni az öngyógyítás, önkezelés kulcsát.
A kezdeti vizsgálat során kérdésekkel és mozgásos tesztekkel felmérés történik. Ezzel kirajzolódik, hogy a páciens fájdalma hogyan változik a különféle mozdulatokra. Továbbá ekkor kideríthető, hogy az adott esetben biztosan alkalmazható-e a gyógytorna vagy a manuálterápia. Amennyiben nem, akkor a pácienst a megfelelő szakellátásra irányítják.
Továbbá ekkor kerül meghatározásra, hogy feltehetően milyen irányú célzott mozgás fog segíteni. Ennek tesztelése is megtörténik. Aztán kiválasztásra kerül a javulást eredményező mozgásminta, amely alapján a páciens házi feladatot kap.
Az első vizsgálat alkalmával már a tesztelés ideje alatt is változhat a fájdalom mennyisége és minősége, például csökkenhet a kisugárzó panasz.
A csoportok
Ha mechanikai fájdalomról van szó, akkor a pácienseket három alkategóriába lehet sorolni.
- Derangement szindróma. Ebben az esetben valódi mechanikai akadály van, ami az ízület elmozdulását akadályozza, és ennek következtében fájdalom alakul ki.
- Diszfunkciós szindróma. Itt a szöveti károsodás és mechanikai deformációjának eredménye a fájdalom.
- Poszturális szindróma. Ennél a csoportnál a fájdalom a normál lágyszövet mechanikai deformációja miatt jön létre.
A felsorolt három csoporton kívül van még egy, az “egyéb”. Ide lehet azokat az eseteket sorolni, amikor semmilyen irányú mozgásra vagy statikus helyzetre nem mozdul a tünet tartósan. Ilyen esetben nem a McKenzie módszer alkalmazására van szükség, hanem egyéb fizioterápiás vagy manuálterápiás módszer alkalmazására. Ha a fővárosban lakunk, szerencsés helyzetben vagyunk, mert manuálterápia budapest területén is igénybe vehető, például a Sherlock Rehabnál.
A mckenzie torna alkalmazható többek között gerincsérv vagy derékfájás esetén. A kezelés időtartama egyénenként eltérő. Minden esetben függ a probléma súlyosságától. Azonban általánosságban kijelenthető, hogy néhány alkalmat követően már lehet érezni javulást.
Komplex esetekben felgyorsítható a gyógyulási folyamat, ha a mckenzie módszert együtt alkalmazzák más manuálterápiás technikákkal.