A puffadás nem egy kényelmes állapot, de több megoldás is van ellene!
A puffadást több dolog is okozhatja, és többféleképpen csökkenthető is. Általában a bélrendszerben lévő gázok okozzák a tüneteket, amelyek akár fájdalom formájában is jelentkezhetnek. A testben lévő folyadékvisszatartás is vezethet puffadáshoz, ám általában három tényező okozhatja:
- Emésztési problémák: a székrekedés, valamint a különböző ételallergiák és intoleranciák előidézhetik a puffadást.
- Étrend: a különböző szénsavas italok, valamint a túl sós vagy cukros ételek is okozhatnak kellemetlen tüneteket, éppúgy, ahogyan a rostos étrend hiánya.
- Hormonális változások: előfordulhat, hogy a menstruáció előtti és alatti időszak alatt tapasztalunk puffadást, melynek oka nem maga a vérzés, hanem a hormonális változások és a vízvisszatartás.
10 tipp puffadás ellen
Amennyiben a felesleges gázok okozzák a puffadást, több módszer is van arra, hogy megszüntessük a kellemetlen érzést.
Séta
A séta rendkívül jótékony hatással van az általános jóllétünkre, és így a belek egészségén is segít. Nemcsak a gázok távozásában van szerepe, hanem a beleket is megmozgatja, így a székletürítés is könnyebb lesz általa.
Jóga
A különböző jógapózok is hatékony segítséget nyújtanak. A gyermekpóz, a Happy Baby-póz, vagy a guggolás mind megkönnyebbülést hoznak.
Hasi masszázs
A bélmozgásban a hasi masszázs is segíthet, különösen, ha a vastagbél útját követő masszázst végzünk. Ehhez helyezzük a kezünket a csípőcsont fölé, majd körkörös mozdulatokkal, enyhe felfelé ható nyomással dörzsöljük, lassan haladjunk lefelé, a bal csípőcsont felé.
Fürdő
A meleg fürdő is kiválthatja a kívánt hatást, ráadásul a kádban való relaxáció csökkenti a stressz-szintet, ami szintén segíti az emésztést.
Rostmennyiség növelése
Az étkezésünk megváltoztatása is segít az állandó puffadáson. Fogyasszunk rostokat, amiket zöldségekből és gyümölcsökből vigyünk be! Kezdjük lassan, majd ahogy telnek a hetek, úgy növeljük a rostbevitelt, míg végül el nem érjük az ideális mennyiséget, ami nőknél 25, férfiaknál 38 gramm.
Igyunk vizet!
A vízivás fontosságát nem győzik hangsúlyozni a szakemberek, de a beleink miatt is fontos, hiszen a szénsavas italok is felfújhatják a beleket. Érdemes hát vízből is a szénsavmenteset választani!
Ne rágódjunk!
A rágógumi kerülése is segíthet, hiszen míg rágjuk, észrevétlenül nyeljük a levegőt, ami a bélből fog majd távozni, kellemetlen tüneteket okozva.
Általános aktivitás
Bár a séta segíthet a pillanatnyi kínokon, ha odafigyelünk a napi mozgásra, elkerülhető a puffadás. Ennek oka, hogy a sport megmozgat, és az izzadás révén extra nátriumot szabadít fel a szervezetünkben, ami enyhíti a vízvisszatartást, miáltal elkerülhető a puffadás.
Étkezés
Nemcsak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor! Jobb, ha többször eszünk keveset, miáltal folytonos mozgásban van az emésztőrendszer. Együnk nyugodtan, hiszen a kapkodó étkezés és gyors nyelés levegőt juttat az emésztőrendszerbe. A szívószál mellőzése is csökkenti a lejutott levegő mennyiségét.
Só musn’t go on
A magas sóbevitel is okozhat puffadást, melyet a nátriumfelesleg okoz, amitől vízvisszatartás alakul ki a szervezetben. Ez duzzadt és puffadt érzést okoz, amit a lábaink és a kezeink is jelezhetnek vastagodás formájában.
A puffadás tehát nem elmulaszthatatlan állapot, ám ha a fenti tippek nem működnek, és állandósul a kellemetlen érzés, keressük fel háziorvosunkat!
Forrás: Medical News Today.
Nyitókép forrása: Getty Images