A tojás az az alapanyag, amely szinte minden kultúrában megtalálható és az ételek elkészítésének alapvető összetevője. Habár általános felhasználású és a tojás főzése sem nehéz feladat, mégis elrontható.
A tojás nemcsak a magyar konyhában kap fontos szerepet, hanem a különböző országokban és kultúrákban sokféle kreatív és ínycsiklandó módon használják fel a tojást.
Gasztroutazás a tojás körül
Japán: a japán konyhában a tojás számtalan formában megjelenik, de a ramen tojás különleges helyet foglal el. Ez olyan lágy tojás (ajitsuke tamago), amit a forró ramen tálban szervíroznak. Mielőtt a tojást felszolgálnák, szójaszósz, mirin és szake (rizsbor) keverékben pácolják, ami különleges ízt és textúrát kölcsönöz annak.
Spanyolország: a tojásfőzés művészete a spanyol omlettben jelenik meg. Hagyományos spanyol ételről van szó, amely vastag omlettet jelent és általában burgonyát, hagymát is tartalmaz. A hozzávalókat egy serpenyőben együtt sütik ki, majd az omlettet mindkét oldalán megsütik. A végeredmény egy sűrű, krémes és ízletes fogás.
India: az indiai konyha is gazdag tojásételekben, és az egyik legkedveltebb változat a masala tojás. A tojást fűszeres paradicsomszószban főzik meg. Olyan indiai fűszereket használnak hozzá, mint a kurkuma, koriander és garam masalát. A végeredmény igazán pikáns tojásétel.
Mexikó: a híresen színes és ízes mexikói konyhából sem hiányzik a tojás. A huevos rancheros, vagyis farmer tojás az a fajta reggeli étel, amely tojásból készül és egy tortillára helyeznek, majd meglocsolnak paradicsomszósszal, chilivel. Kerül még rá sajt és friss koriander is, hogy még gazdagabb ízvilágú legyen.
Kína: talán már te is hallottál a száz éves tojásról. A tojások hosszú hónapokon át érlelődnek egy keverékben, amelyet sós víz, oltott mész és faszén alkot. A hosszú ázás során a tojásfehérje borostyánszínűvé és zselatinos anyagúvá válik, míg a sárgája krémes állagú és zöldes színű lesz. Általában salátákhoz vagy dim sum ételekhez használják fel.
Most, hogy már ennyi mindent tudsz a különféle tojáselhasználási módról, valószínűleg úgy érzed, hogy a tojás főzése a lehető legegyszerűbb konyhai feladatok közé tartozik, amely egyszerűen elronthatatlan. Aki gyakorlottan mozog a gasztronómiában még az is tudja, hogy mennyire egyszerű elrontani ételeket, akár a tojás főzését is.
Előkészület és tippek tojásfőzéshez
Ha előre tudod, hogy tojást szeretnél főzni és a hűtőben tárolod azokat, akkor vedd ki azokat a hűtőből, mert így könnyebben elérheted a kívánt főzési időt. Ha főzővízhez egy csipet sót is adsz, azzal meggátolhatod, hogy a tojások szétrepedjenek.
Ha az edényben felforrt a víz és a tojások is elmerültek abban, akkor vedd lejjebb a lángot, hogy halkan bugyogó vízben főjenek.
A tojás főzése mesteri módon
A tojás főzése kétségkívül az egyik legegyszerűbb munkafolyamat a konyhában. Feltesszük a vizet, majd mehet bele a tojás és kész. Azonban sokan küzdenek a tojások megfelelő főzési idejének megtalálásával, hogy elérjék a kívánt állagot.
Az első lépés a tökéletes tojás elkészítéséhez az, hogy megértsük a különböző tojásfajták és a hőfok közötti összefüggést. Három fő típust különböztetünk meg:
- lágytojás,
- félkemény tojás és
- kemény tojás.
A lágytojás esetében a sárgája folyós, míg a fehérje megdermed. A lágy tojás elkészítéséhez tegyél fel vizet főni és ha már forr, akkor helyezd bele a tojásokat. Várj 4-6 percig.
Ha a cél a félkemény tojás az azt jelenti, hogy a sárgája kissé sűrűbb, de még mindig lágy marad. Ugyanaz a teendő, mint a lágy tojás főzésekor, azonban a forrástól számított főzési idő ez esetben 7-9 percet jelent.
Ha kemény tojást szeretnél főzni, az azt jelenti, hogy mind a sárgája, mind a fehérje teljesen megkeményedik. Ez 10-12 percnyi főzési időt jelent.
Most már tudod, hogy a víz forrásától számítva mennyi ideig kell a tojásokat a lobogó vízben hagyni, de hogy a héjtól való megszabadítás is könnyebb legyen, azonnal hűtsd le az edényben lévő vizet vagy helyezd át a tojásokat jégfürdőbe. Ezzel meggátolod, hogy a tojások tovább főjenek, valamint a héj eltávolítási is könnyebb.