Barion Pixel Őket válaszd, ha hipoallergén kedvencet tartanál – Coloré

Őket válaszd, ha hipoallergén kedvencet tartanál

2021. 02. 23.

Nem kell lemondanod a négylábú barátról azért, mert allergiás vagy.

hipoallergen_kutya

2020 minden szempontból borzasztó év volt, de ha csak egyetlen pozitívumát ki lehet emelni, akkor az az állatmenhelyek javára írható. A home office időszaka, az állandó egyedüllét, a társaság hiánya arra ösztönözte az embereket, hogy ellátogassanak a menhelyekre körülnézni, hátha épp ott lakik leendő legjobb barátjuk, és ahogy ez lenni szokott, rá is találtak. Szinte lehetetlen úgy elmenni egy állatmenhelyre, hogy ne szeress bele egy kutyába vagy cicába, ha pedig sokat vagy egyedül, még nagyobb a motivációd, hogy hazavigyél egy szimpatikus négylábút.

Azonban benne van a pakliban, hogy megtörténik veled az állatbolondok egyik legnagyobb rémálma, azaz, hogy mikor az életmódjuk megengedi, a házikedvenc örökbefogadását, kiderül, hogy allergiásak a kutyákra vagy a macskákra. Sokan emiatt lemondanak az örökbefogadásról, de máris eloszlatjuk a tévhiteket, hogy ez ne így legyen, ugyanis szó sincs arról, hogy az allergiásoknak nem lehet háziállata.

Ismerd meg a hipoallergén állatfajtákat!

Milyenek az allergiát nem okozó macskák?

Kezdjük is rögtön két fontos tudnivalóval: a világ népességének nagyjából 10 százaléka allergiás a cicákra, ami igencsak nagy arány, viszont a macskák esetében nem a szőr, hanem a szőrre kerülő fehérjék váltják ki a tüsszögést, orrfolyást és egyéb allergiás tüneteket.

Az FEL-D1 fehérje nyál vagy épp vizelet útján kerülhet az állat szőrére, egyes cicáknál nagyobb, másikaknál kisebb mennyiségben – nos, és pont az utóbbiak azok a fajták, akik simán beköltözhetnek az allergiásokhoz is.

Nem magában a szőrben van az allergén anyag, a faggyúmirigyekből kerül oda, például a macskák tisztálkodása során, viszont, ha a faggyúréteg kellően védett, és nem kerül a bőrből a fehérje a szőrre, akkor nem váltja ki a gazdinál a kellemetlen allergiás reakciókat. Bár száz százalékosan hipoallergén macskákat évek óta próbálnak tenyészteni, egyelőre még nincs olyan fajta, amelyikben egyáltalán nem termelődik az FEL-D1, azonban majdnem teljesen hipoallergénnek mondható a bundátlan szfinx cica, a bengáli, az arisztokratikus orosz kék vagy a szibériai macska.

A szibériai macska vastag szőrrétege kellően megvédi a faggyúmirigyeket, így kevésbé kerül az allergizáló fehérje a szőrre, ráadásul kisebb koncentrációban is hordozza azt.

Az orosz kék macska, a szőrtelen szfinx és a bengáli cica is biztonságos alternatívák a leendő cica gazdiknak, de érdemes azért az arcukat kétnaponta áttörölni hipoallergén nedves kendővel, ugyanis az arcukra kerül a leggyakrabban a fehérjéből macska mosdás során, időben letörölve, eltávolítva viszont nem lesz allergiás reakciója tőle a gazdinak.

Sok allergiamentes kutyafajta közül válogathatsz!

Cicák esetében nehezebb és költségesebb kicsit a beszerzés, mint a kutyáknál, hiszen a menhelyeken elég sok fajtiszta ebet találhatsz.

A kutyák esetében sem szőr okozza az allergiás reakciókat, hanem a nyálukban található fehérjék, amelyek könnyen a házi kedvencünk szőrére, vagy ugatás során a levegőbe kerülhetnek. Ugyanakkor az elhalt hámsejtek is előidézhetnek allergiát.

A hipoallergén kutyák sem nulla százalékosan allergizálnak, de sokkal kevésbé, mint a többi kutyafajta, az esély, hogy allergiás leszel rájuk, szinte egyenlő a nullával. Érdemes tudni azt is, hogy sokat kell ápolni ezeknek a fajtáknak a szőrét, a gyakori mosás és fésülés elengedhetetlen.

Tévhit, hogy a rövid szőrű kutyák kevésbé váltanak ki allergiát, mint a hosszú bundájúak, teljesen vegyes a felhozatal.

A pulik és uszkárok testén kevesebb az említett fehérje, ahogy a kistestű, közkedvelt bichon havanese fajtának is.

A yorkshire terrier az egyik legnépszerűbb fajta allergiásoknak, a legritkábban ők váltanak ki allergiát, illetve a szintén imádnivaló, kicsit nagyobb méretű labradoodle fajta is.

A nagyobb testű kutyákon több ugyan általában a fehérje, de a tibeti terrieren nem. Jó természetű, aranyos, és majdnem teljesen hipoallergén fajta, kertben és lakásban is jól tarható.

Olasz agárral és kínai kopasz kutyákkal is szemezhetsz, ragaszkodó, okos és szeretetre méltó fajták.

Más állatokban is gondolkozhatsz

Ha teljesen nulla százalékra szeretnéd csökkenteni az allergiára való hajlamot a kisállatoddal szemben, akkor a hüllő vagy a kétéltű kedvenc a legjobb választás. A hüllők totálisan hipoallergének, nem termelik azt a proteint, mint a hidegvérű állatok. Elég specifikus körülményekre van szükség a tartásukhoz, de nagyon különlegesek és szépek is, ezért megéri a fáradtság és odafigyeled.

Ha nem tartod elég aranyosnak a kígyókat, gyíkokat, teknősöket, békákat, próbálkozhatsz akár halakkal is, de egyes rágcsáló fajták, például hörcsögök és tengerimalacok is annak ellenére, hogy melegvérűek, kevésbé allergizálnak, mint a kutyák és macskák, mert nem olyan gyakran járkálnak a lakás ember használta területein, főként a ketrecükben élnek.

Milyen az állatokra való allergiás reakció?

Mikor egy allergén a szervezettel kölcsönhatásba lép, például a kutya vagy macska nyálával vagy épp a fehérjével tele lévő szőrével érintkezel, a test immunválaszt küld, az immunválasz pedig allergiás vagy asztmás tünetek formájában jelentkezik. Köhögés, nehézlégzés, tüsszögés, nyálfolyás, orrfolyás, akár fejfájás is jelezheti az allergiát.

Amellett, hogy hipoallergén fajták között nézel szét, fontos, hogy sok időt tölts el a kiválasztott állattal, mielőtt hazaviszed, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem reagál rosszul rá a tested.

Mit tehetsz még az allergia ellen?

Fontos, hogy akkor is hetente kétszer porszívózd ki a lakást, és legalább egyszer moss fel, ha hipoallergén állatod van. Fürdesd az állatot rendszeresen, törölgesd meg az arcát, és lehetőleg fésüld, ápold a szőrét. Az állatod fekhelyét is igyekezz a lehető legtisztábban tartani, és ne mosd ki ugyanabban a mosógépben, ahol a saját ruháidat szoktad.

Borítókép forrása: Pexels