Tombol az igazi tavasz, vagyis ha eddig nem tettük meg, ideje útra kelni, és felfedezni hazánk csodaszép látnivalóit, merthogy azokból aztán bőven akad! A magyar pincesorokról és pincefalvakról sokan úgy tartják, hogy azok csupán őszi kirándulások célpontjai lehetnek, pedig a hangulatos séták, a gazdag népművészeti kultúra és a romantikus környezet tavasszal is éppoly felemelő élményt nyújthat.
7 elbűvölő magyar pincesor
Aszófő
A Balatonfüred-Csopak borvidékéhez tartozó Aszófő a Tihany-félsziget kis ékszerdoboza, melynek pincesora a Vörösmáli-dűlőben található: a tavasz vidám színeihez és hangulatához tökéletesen passzolnak a keskeny szőlőparcellák elé épített dongaboltozatos épületek. Ha Aszófőt szemeltük ki úti célnak, akkor érdemes egyúttal Tihanytba is ellátogatnunk, ahol szintén felejthetetlen panoráma és borászatok várnak ránk.

Császártöltés
A Kiskunság és Sárköz határában megbúvó Császártöltés szőlőkultúrája legendás: a helyi pincesor a falu legfontosabb látnivalója, merthogy a borospincéket nem a falutól távolabb eső részre építették, helyette azok beolvadnak a falu látképébe, ezáltal utcát alkotnak. A házakat eredetileg löszfalba vájták, és bár nagy részüket azóta téglával burkolták, a szemfülesek ma is találhatnak löszfalú boltívet. Ami pedig a pincéket illeti, azok elsősorban cserszegi fűszeres, rajnai rizling és chardonnay borokat rejtenek.

Palkonya
Amennyiben nyüzsgés helyett inkább egy csendesebb gasztro-kirándulásra vágyunk, akkor az egyutcás kis Palkonya ideális választás. A pincefalu fő nevezetessége az 53 présházból álló pincesor, ami egyébként műemlékvédelem alatt áll. Megannyi borászat várja az érdeklődőket, mindezt romantikus környezettel megfűszerezve.

Bogács
Bogácsot a Bükkaljai borvidék szívének is nevezhetnénk, ugyanis minden évben rengeteg látogatót vonz a Cserépi úti pincesor, na és persze az egrinél valamivel savasabb bükkaljai bor. A száraz és félszáraz borok mellett ugyanakkor már félédesek is készülnek errefelé, szóval ne csüggedjünk, inkább borozzunk egyet a tavaszi levegőn, fedezzük fel a helyi kilátót, vagy áztassuk fáradt végtagjainkat a bogácsi gyógyfürdőben.

Villány
Villány a magyarországi pincefaluk sztárja, nem véletlenül kapott helyet ezen a listán. A kanyargós utcát szegélyező, takaros pincéket azonos stílusban építették, így a látvány egy festmény szépségével vetekszik. A hely atmoszférája mellett természetesen a borászatok is figyelemreméltóak, itt ugyanis mindent megtalálunk a hagyományos, régi bortárolóktól kezdve a modern pincékig.

Etyek
Ha nem szívesen mennénk messzire a fővárosból, mégis szeretnénk átélni a bor, a mámor és a vidéki hangulat egyvelegét, akkor Etyek a tökéletes célállomásunk. Az etyeki szőlőtermesztés az 1700-as években lendült fel, az akkoriban épült több száz, kőből épített pince közül sok pedig még napjainkban is a helyén áll. Etyek minden évben számos gasztronómiai rendezvénynek ad otthont, Budapestről ráadásul bármikor könnyen elérhető, ha lazítanánk egy kicsit a hangulatos vidéki szőlőteraszok közt.

Cák
Cák az Őrség gyöngyszeme, egy igazi csodafalu: az itt található pincesor érdekessége, hogy a pincéket egykor nemcsak borkészítésre, hanem gesztenye- és gyümölcstárolásra is használták. A cáki pincék közvetlenül a falu mögött húzódó gesztenyésben, eszményien szép természeti környezetben, több száz éves famatuzsálemek alatt épültek. „A faóriások alatt a pincék olyanok voltak, mint a törpék viskói” – írta Tóth János 1940-ben.
