Barion Pixel Sztárok a hotelbizniszben – Coloré

Sztárok a hotelbizniszben

2021. 05. 21.

A világsztárok közül sokan igyekeznek kihasználni a reflektorfényt és a nevükben rejlő marketinglehetőséget, ezért a színészek, énekesek, divattervezők vagy sportolók közül többen is megvetették a lábukat a szállodaiparban. Te Robert de Niro, Francis Ford Coppola, Giorgio Armani vagy inkább Cristiano Ronaldo hoteljében szállnál meg szívesen?

Nemrég jelentették be, hogy a németországi Hamburg ikonikus toronyházában, az Elbtowerben terjeszkedik a Nobu szállodalánc, amely olyan hírességek nevéhez fűződik, mint Nobu Matsuhisa japán mesterszakács, Meir Teper hollywoodi producer és Robert de Niro.

A trió tudhat valamit, ha a világjárvány közepette is bővítenek, egy olyan időszakban, amikor a turizmus gyakorlatilag megszűnt létezni, és a világ hoteljeinek többsége a túlélését küzd. A celebhármasnak egyébként 2013 óta többek közt Las Vegasban, Chicagóban, Londonban, Malibuban, Miamiban vagy Barcelonában is vannak érdekeltségei, s a jövőben Marrákesben, Torontóban, Tel Avivban, Atlantában is megvetnék a lábukat. Robert de Niro amúgy már jóval régebbi motoros a „szakmában”, kevesen tudják, hogy övé az A-kategóriás sztárokból álló vendégköréről híres New York-i The Greenwich Hotel is.

Nobu Hotel London Shoreditch Launch In London, Uk
Robert de Niro és Nobu Matsuhisa / Kép forrása: Northfoto

Nem véletlen, hogy a celebek éppen az idegenforgalomban látnak fantáziát, hiszen miután rengeteget utaznak, számtalan hotelben, szállodaszobában és étteremben megfordulnak, így sokuknak határozott elképzelése van az ideális szálláshelyről, kiszolgálásról, a luxusról és kényelemről.

Ötcsillagos hírességek

A sztárok és szállodák összefonódása egyáltalán nem újkeletű. Marlon Brando már 1960-ban egész üdülőtelepet építtetett a Tetiaroa atollra, amit akkor szemelt ki magának, amikor a Lázadás a Bountyn stábjával a Csendes-óceán fölött repkedtek, hogy forgatási helyszíneket keressenek a produkciónak. A színész azonban soha nem vásárolhatta meg a kis szigetet, azt „csupán” 99 évre kapta kölcsön Francia Polinéziától. Kezdeményezése halála után is tovább él, és a maffiafilmbéli Don Corleone egykori birodalma ma is luxusüdülőként működik.

A színészlegendák közül igazi ingatlancézárnak számít a szintén Keresztapa trilógiához köthető 82 éves Francis Ford Coppola, a világhírű rendező családja több luxusüdülő boldog tulajdonosa: a Coppola Resorts Belize mellett Argentínában, Guatemalában és Olaszországban, a Salernói-öbölben várja a vendégeket. A szobák, lakosztályok és bungalók árai mérettől, kilátástól, szolgáltatásoktól függően alakulnak. A hozzánk legközelebb eső itáliai egységben például minimum két éjszakára lehet foglalni, itt a legolcsóbb kétágyas szoba 2160 euróba kerül.

De szintén érdekelt a hotelbizniszben Olivia Newton-John, Doris Day, Elisabeth Hurley, Bono, Andy Murray, Robert Redford, Benny Andersson (az ABBA együttes egykori tagja) vagy Clint Eastwood, aki egy tejcsarnokot alakíttatott át egy 32 szobás hotellé még 1986-ban.

Noha a sztárok általában az exkluzivitásra törekednek, s az esetek többségében valóban csak minőségi szolgáltatásokhoz adják a nevüket, John Malkovich, szembe menve a trendekkel, a brit The Big Sleep diszkont szállodaláncban látott fantáziát. Míg az említett hotelek mindegyike 4,5 és 5 csillag közötti értékelést kapott a TripAdvisor szavazatok alapján, addig az amerikai színész nevéhez köthető vállalkozás mindössze szerény 3-as osztályzatot ért el a világ legnagyobb utazási közösségének körében. Ez jól mutatja, hogy a név önmagában nem garancia semmire: a minőségi szolgáltatás a sztároknál is szigorú követelmény.

Dizájnos luxus

Nagy előszeretettel kísérleteznek a hoteliparban rejlő lehetőségekkel a divatikonok is. Giorgio Armani Dubaj szimbolikus felhőkarcolójában, a 120 emeletes Burdzs Kalifa torony 11. emeletén nyitotta meg első szállodáját 2010-ben, majd Milánó következett a sorban.

Giorgio Armani Opens His Hotel In Burj Khalifa
A dubaji Armani Hotel egyik standard szobája / Kép forrása: Northfoto

A divatdiktátor korábban tervezte, hogy az egyedi dizájnt és páratlan luxust kínáló Armani Hotels & Resorts New Yorkban és Londonban is megnyitná kapuit, azonban a világjárvány óta semmit nem hallani a projektről. A kétágyas szobák árai 500 dollártól indulnak, ami nem is olyan csillagászati ár ahhoz képest, hogy a berendezés minden egyes darabja a tervező saját kreációja vagy választása, vagyis garantált a hamisítatlan Armani fíling. Ez minden dizájner szállodára igaz, vagyis aki testközelből akarja látni és érezni a legnagyobb divattervezők stílusát, azoknak már nem feltétlenül kell valamilyen méregdrága darabot megvásárolniuk: elég szállást foglalniuk egy éjszakára.

A divatvilág másik nagy főszereplője, Donatella Versace 2000-ben lett szállodatulajdonos, azt követően, hogy egy üzletember meglátogatta az otthonában, és látva a stílust és a pompát, javasolta, hogy nyissanak közösen egy luxushotelt Ausztráliában. Az Aranyparton (Gold Coast) felépített Palazzo Versaceben minden formatervezett a londinerek kabátgombjaitól a szobákban elhelyezett virágcsokrokig, nem csoda, hogy a hotel a legkülönfélébb díjak garmadáját zsebelte be.  A második „palota” eredetileg 2008-ban készült volna el Dubajban, de végül csak 2016-ban adták át a létesítményt, ahol a zárt tereken kívül még a strand is légkondicionált a homok alatti hűtésrendszernek köszönhetően. Itt a vendégek naponta 270-1000 euró közti összegért élvezhetik a fényűzést.

5 Star Dog Friendly Hotel Opens On The Gold Coast, Australia 01 Apr 2013
Az ötcsillagos, kutyabarát Palazzo Versace Ausztráliában / Kép forrása: Northfoto

A LVMH csoporthoz tartozó Bulgari neve alatt jelenleg Balin, Londonban, Milánóban, Sanghajban és Dubajban működnek szállodák, s a hoteliparban érdekeltek sorából nem maradhatnak ki az olyan nevek sem, mint a Dior vagy a Christian Lacroix.

Sportos tulajdonosok

A színészek, énekesek, divattervezők mellett a sportolók is masszívan képviseltetik magukat a hoteliparban. Cristiano Ronaldo nevéhez kötődik például a CR7 szállodalánc. Első, madeirai egységének megnyitását jó üzleti érzékkel a legutóbbi foci eb idejére időzítette a Juventus klasszisa, aki azóta már Lisszabonban és Madridban is terjeszkedett. A butikhotel lánc a fiatal utazókat célozza meg, és ha nem is kifejezetten a luxust, de mindenképpen a felső kategóriát képviseli. A dizájnban lépten-nyomon visszaköszönnek Ronaldo személyes tárgyai, a folyosókat a labdarúgóról készült képek díszítik, a fürdőszoba falát pedig a futballpályán használatos gyeptéglával borították be. Ez egyébként a futballista közös vállalkozása a Pestana Hotelsszel, a láncnak a tervek szerint a jövőben a Times Square közelében, New Yorkban nyílik majd újabb egysége.

Daily Instagram Posts
Cristiano Ronaldo, lisszaboni hoteljének tetőteraszán / Kép forrása: Northfoto

A focistáknál maradva, néhány éve szállt be a vendéglátóiparba a Manchester United két élő legendája, Gary Neville és Ryan Giggs is. A jelenleg edzőként tevékenykedő egykori játékosok stílszerűen az Old Trafford stadion mellett nyitották meg a 20 millió fontos beruházással felépített Hotel Footballt, amelynek a tetején egy focipálya is helyet kapott, s amely 2019 a Marriott szállodalánc tagja lett.

Az ukrán nehézsúlyú ökölvívó, Vlagyimir Klicsko ugyancsak büszke hoteltulajdonos, az ő nevéhez fűződik Ukrajna legelső dizájn hotelje, a 11 Mirrors. A szakmai berkekben csak Acélkalapácsként emlegetett Klicsko bebizonyította, hogy nem csak sportban profi, hanem üzletemberként is tökéletesen megállja a helyét, hiszen a kreatív belsőépítészeti megoldásokkal, egyedileg kialakított szobákkal és remek kilátással rendelkező szálloda a TripAdvisor összesítése szerint ma Kijev number one szálláshelye.

Borítókép forrása: Shutterstock / Puzzlepix