Ha hivatalos üzletben néztünk ki magunknak egy márkás ruhát, nem kell attól tartanunk, hogy átvernek, és hamis darabot sóznak rá egy talicska pénzért. Csakhogy az outletekben és/vagy használtruha-üzletekben, és legfőképp a kevésbé ismert, de magát márkás ruhák értékesítőjeként hirdető üzletekben, webshopokban könnyen ráfázhatunk. Ezért vásárlás előtt érdemes elvégeznünk a házi feladatot, magyarán megbizonyosodni arról, hogy tényleg valódi minőséggel állunk-e szemben. Az ördög – ahogy mindig – ezúttal is a részletekben rejlik.
5 tipp, amivel megkülönböztethető a márkás ruha a hamisítványtól
Varrás: a hamisítványokon a varrás hanyagul történik, a vonalak nem tiszták, a szálak nincsenek levágva, és sokszor a varratok sem egyenesek. Hogy hogy is néz ki a hanyag varrás, azt tökéletesen szemlélteti a BBC korábbi riportja, amelyben egyetemisták mutatták meg márkás vagy annak vélt holmijaikat a divatszakértőknek, akik megmutatták, mi különbözteti meg az eredetit a hamisítványtól.
Márkajelzés: a silány minőségű daraboknál a kamu logókat gyakran összecsapják, és azok egyáltalán nem igazodnak a varráshoz. A valódi márkajelzés felvitele sokkal időigényesebb, szakértői kivitelezést és nagyobb költségráfordítást igényel (sokkal olcsóbb két szövet- vagy gagyi minőségű bőrdarabot egy tetszőleges ponton összeilleszteni, mint gondosan felvinni a logómintázatot – pláne ha az eredetileg bőrből van -, hogy az tökéletesen illeszkedjen a varrásnál). A csalók pontosan tudják, hogy a gyanútlan vásárló észre sem veszi az ehhez hasonló apró részleteket, sőt nem is gyanakszik, hiszen több tízezer forintot kifizetett a ruháért/táskáért/cipőért. A márkajelzésekkel kapcsolatos másik gyakori hiba, amit kiszúrhatunk, ha hibásan nyomtatták a márka nevét, és mondjuk „Prada” helyett „Pravda”név szerepel a címkén.
Az anyag minősége: a csalók olcsóbb szövetet vagy bőrt használnak a hamisítványok legyártásához, amivel csökkenthetik a költségeket. Előállítani egy hamis ruhát Kínában nyilván jóval egyszerűbb, mint elmenni Olaszországba egy eredeti példányért. Csakhogy a hamisítványok emiatt olcsó érzetet is keltenek, és amint az az alábbi videóban is látszik, az ember már a tapintásból kiszűrheti, hogy mivel áll szemben.
A cipzárak és a gombok, illetve a zsebek minősége mindig kifogásolható egy hamis márkajelzésű ruhán. A gombok könnyebbek érződnek, mivel nem valódi fémből, hanem fémbevonatú műanyagból készülnek. Míg a cipzárak varrása gyakran csúnya, gyorsan lejönnek, illetve elveszítik a fogaikat, ha hamisak.
A finomságok – vagyis az igazi dizájner táskák és cipők mindig eredeti, minőségi táskában, a dobozzal együtt érkeznek, sőt, bizonyos tervezők a névjegyüket is a dobozba csempészik. Az olcsó utánzatokban ezeket nem találjuk meg, vagy ha igen, akkor még a táskának is olcsó a tapintása.