A karácsony igazi üzenete az együttlét és mindegy, hogy az az együtt mit takar. Közös főzés, idegeskedés a berepedt bejgli felett, közös játék, a karácsonyi dekorációval beborítani a lakást, teljesen mindegy. Együtt, ez a fontos.
A karácsony talán legszebb eleme maga a készülődés. Az illatok, a karácsonyi dekoráció, a kinti hideg mind hozzájárulnak az ünnephez. A csodavárás hangulata áthatotta a gyerekkorunk decembereit, felnőttként pedig segít hangulatba kerülni. A lakás feldíszítése, a sütemények elkészítése, az ajándékok beszerzése mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy eltöltsön minket a karácsony érzése és az ünnepre hangolódva érkezzünk el a szentestéhez. Ehhez persze hozzájárulnak a csodás díszek, a finom illatok, némi zene és persze klassz eszközök, amik segítik a munkát és lendületet adnak!
Minden családnak, minden embernek megvannak a saját karácsonyi hagyományai, amiket otthonról hozott vagy az évek során alakította ki magának. Ezek lehetnek az ajándékozáshoz, az otthonunk feldíszítéséhez, az ételeinkhez és magához az ünnepléshez kötődő szokások. Egy azonban biztos: éppen attól lesz csodás a karácsonyunk, ha ezeknek a szokásoknak megfelelően ünnepelhetünk szeretteinkkel, barátainkkal.
Az ünnepi hangolódásnak persze vannak egyezményes eszközei, amik talán minden otthonban felbukkannak a karácsony előtti hetekben. A finom gyömbér és mézillat, a fahéj szervesen hozzátartozik a karácsonyi sütemények elkészítéséhez, ahogy a fénylő gömbök, csillogó girlandok és a finom, meleg fényű izzósorok is. Persze ahhoz, hogy jó kedvvel, lendületesen süssünk-főzzünk, dekoráljunk, jól jön egy kis háttérzene! Beállíthatjuk a kedvenc lejátszási listánkat is, de az idén keressünk valami igazán különlegeset! Választhatunk audibookot is, amin gyönyörű dalok, vagy épp egy családi történet hallható, a szeretetről és a karácsony erejéről.
Karácsonyi dekoráció akár nem várt helyről is
Néhány finom illatú gyertya, vagy mécses már hetekkel karácsony előtt meghitt hangulatot varázsol az otthonunkba, hiszen az illatok hatalma kétségtelen: a képeket, szavakat is megelőzik emlékbehívó erejükkel. Manapság számos, tervezők alkotta illatkompozíciót kínálnak az üzletek, amik ráadásul igazi karácsonyi, piros-zöld-fehér és arany színekben pompáznak, vagyis dekorációként is megállják a helyüket.
Verhetetlen karácsonyi ajándék a magunk készítette sütemény, amit egy szép dobozban, elegáns üvegtárolóban átadva értékes ajándékká válik, hiszen amellett, hogy finom, megmarad, mindig emlékeztetve szerettünket arra, hogy gondoltunk rá. Mellékelhetünk karácsonyi fakanálszettet, vagy puha, színes konyharuhát is a süteményekhez, ezzel varázsolva karácsonyi hangulatot a megajándékozott konyhájába. Következzen hát egy igazi skandináv, ropogós mézeskalács, a pepperkaker receptje, ami fűszerességével, fagyos hóhoz hasonló roppanó állagával tűnik ki a mézeskalács receptek tömkelegéből:
Fűszeres norvég mézeskalács, vagyis pepperkaker
Hozzávalók 6-8 tepsinyi adaghoz:
-1 1/3 csésze (300 g) vaj
-1 ½ csésze (300 g) kristálycukor
-1 ¼ csésze (300 ml) norvég „mørk szirup” vagy világos melasz
-3 teáskanál őrölt fahéj
-3 teáskanál őrölt gyömbér
-2 teáskanál őrölt szegfűszeg
-1 ½ teáskanál őrölt fekete bors
-2 nagy tojás
-1 evőkanál szódabikarbóna
-6 csésze (720 g) liszt
Egy nagy serpenyőben olvasszuk fel a cukrot, a vajat a sziruppal vagy a melasszal. Keverjük hozzá az összes fűszert, és tegyük félre hűlni.
Ha kihűlt, keverjük hozzá a tojásokat! Egy külön tálban keverjük össze a szódabikarbónát és a lisztet. Adjuk hozzá a szirupos masszához, amiből sima és viszonylag kemény tésztát kell kapnunk. Csomagoljuk szorosan fóliába, lapítsuk ki, hogy később könnyebb legyen kinyújtani. Lehetőleg egy éjszakára hagyjuk a hűtőben!
Másnap hagyjuk a tésztát pihenni szobahőmérsékleten, majd nyújtsuk fél cm vastagságúra, és a kiszúrt sütiket 180 fokon, sütőpapíron 8-10 perc alatt süssük aranybarnára.